Ознака: Вирџинија

Седуммина се загинати во пукањето во „Волмарт“ во Вирџинија

Седум лица загинале, а неколку се повредени при синоќешното пукање во продавницата на „Волмарт“ во Чизпик во американската сојузна држава Вирџинија, информираа властите. Трагедијата следува...

Десетина жртви во пукање во продавница во Вирџинија, САД

Неколку луѓе се убиен во пукање што се случи во Чесапик, Вирџинија, околу 22 часот по локално време. Напаѓачот отворил оган во продавница Волмарт,...

Оружен напад во средно училиште во Вирџинија, има повредени

Најмалку две лица се ранети во пукање во средно училиште во градот Њупорт њуз, во сојузната држава Вирџинија. Како што пренесуваат медиумите, ранети се момче...

Во два вооружени инциденти во Вирџинија убиени две а ранети осум...

Две лица загинаа, а осум се повредени во два вооружени инциденти на океанскиот брег на плажата Вирџинија, соопшти денеска полицијата. Пукањето се случило синоќа околу...

„Американскиот талибанец“ ослободен од затвор

Џон Вокер Линд, познат како „американскиот талибанец“, кој беше заробен за време на инвазијата на Авганистан пролетта 2001 година, денеска беше ослободен од федералниот...

Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали

Скандалите на демократите во Вирџинија поврзани со расизам продолжуваат откако уште двајца високи функционери на Комонвелтот се обвинети, едниот за омраза на црномурестото население,...

Над милион Американци бегаат од ураганот Флоренс

Властите во Вирџинија, Северна Каролина и во Јужна Каролина издадоа наредба за задолжителна евакуација на над милион граѓани од крајбрежните подрачја поради налетот на...