Ознака: Ватикан

Ватикан: Жени првпат ќе гласаат на седницата на Бискупскиот синод

На жените првпат ќе им биде дозволено да гласаат на седницата на Бискупскиот синод на Римокатоличката црква, што почнува денеска во Рим. Со потег без...

Зеленски го повика Ватикан да придонесе за спроведување на украинскиот мировен...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го повика Ватикан да придонесе за спроведувањето на украинскиот мировен план на средбата со пратеникот на папата за руската...

Маж со автомобил упаднал во Апостолската палата на Ватикан

Маж со автомобил синоќа го пробил обезбедувањето на капијата на Ватикан, стигнувајќи до централниот двор на Апостолската палата, по што и се предал на...

Пред базиликата „Свети Петар“ во Ватикан започна погребната церемонија на Бенедикт...

Со изнесувањето на ковчегот со посмртните останки на Бенедикт Шеснаесетти на плоштадот „Свети Петар“ пред истоимената базилика во Ватикан започна погребната церемонија на поранешниот...

Илјадници луѓе во Ватикан му оддаваат почит на папата Бенедикт

Илјадници луѓе денеска се собраа на плоштадот Свети Петар во Ватикан, неколку часа пред зори, за да му оддадат почит на почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти, кој...

Почина Бенедикт Шеснаесетти, првиот папа што поднесе оставка по 1415 година

Поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти почина во својата резиденција во Ватикан, на 95-годишна возраст, речиси една деценија откако се повлече поради нарушено здравје. Тој ја водеше...

Ватикан сака да биде домаќин на преговорите меѓу Русија и Украина

Ватикан би можел да биде соодветно место за преговори за завршување на војната во Украина, изјави државниот секретар на Ватикан, кардинал Пјетро Паролин, јави...

Хакерски напад врз сајтот на Ватикан

Официјалната Интернет страница на Ватикан од денеска е згасната по очигледниот хакерски напад, соопштено е од седиштето на Римокатоличката црква. -Во тек е истрага поради...

Ватикан сака да биде домаќин на преговорите помеѓу Русија и Украина

Шефот на надворешнополитичкото одделение на Католичката црква, Пол Ричард Галахер изјави дека Ватикан се понудил да организира преговори помеѓу Украина и Русија. Галахер посочи дека Ватикан и папата уште од почетокот...

Петков: Многу е важно да продолжи конструктивен дијалог со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков по аудиенцијата кај папата Франциск во Ватикан изјави дека е многу важно да продолжи конструктивниот дијалог со Македонија, коментирајќи ја...