Ознака: бугарска влада

Интересни политички феномени во предвечерјето на изборот на новата бугарска влада

Како што е веќе познато, на вонредна седница на Народното собрание на Бугарија беше избрана влада со премиер - Николај Денков. За нова влада...

Фон дер Лајен ја прифати оставката на еврокомесарката Марија Габриел, мандатарката...

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, денеска ја прифати оставката на еврокомесарката за иновации, Марија Габриел, која денеска од бугарскиот претседател...

Петков не сака министри од ГЕРБ-СДС во неговата влада

Не можеме да поддржиме влада со првиот мандат и не сакаме учество на министри од ГЕРБ-СДС во нашата влада, но сакаме влада, рече копретседателот на „Продолжуваме...

Плевнелиев: Работната група за состав на нова бугарска влада ќе работи...

Поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев (2012 – 2017) во порака до локалните медиуми наведува дека Работната група, која ќе работи на формирањето нова бугарска...

Седницата на бугарската преодна Влада почна со протест за запирање на...

Со протест за запирање на преговорите со „Газпром“ за обнова на набавките на руски гас во Бугарија денеска почна седницата на преодната влада на...

Бугарските партии се екипираат за формирање нова влада

Најголемата партија во бугарскиот парламент „Продолжуваме со промените“ почнува коалициски преговори за поддршка за нова влада, јави дописникот на МИА од Софија. Целта на „Продолжуваме...

Лорер: Преговорите со ГЕРБ и Движењето за права и слободи со...

Изгласувањето недоверба доаѓа во време кога бугарската влада постигна резултати во борбата против корупцијата и ја прекинува зависноста од руските енергетски извори, изјави за...

Договорена владината коалиција во Бугарија, се чекаат потписите на четирите партии...

Претставниците на партијата „Продолжуваме со промената“ (ПП), која победи на парламентарните избори во Бугарија, како и претставниците на Бугарската социјалистичка партија (БСП), „Има таков...

Нинова се закани дека Македонија нема да влезе во ЕУ додека...

Македонија и понатаму е централна тема во бугарската политика, додека се водат преговорите за формирање на новата бугарска влада. Последната изјава во однос бугарското...

Радев: Членството во ЕУ зависи од самата Македонија

Почетокот на преговорите за членство на Македонија во ЕУ не зависи од идната бугарска влада, туку од самата Македонија. Ова го изјави бугарскиот претседател...