Ознака: бродови

Кина го презеде водството на Грција по бројот на бродови

Тежиштето на глобалниот бродски бизнис се префрла од Европа во Азија Растот на Кина во однос на бруто-тонажата на нејзината флота не треба да изненадува, со...

Путин и вети на руската морнарица 30 нови бродови на нејзиниот...

Голема поморска парада, вклучувајќи најсовремени борбени бродови, вооружени чамци и подморници, денеска се одржува на реката Нева во Санкт Петербург по повод одбележувањето на...

Кина презема мерки за заштита на националниот суверенитет, во Тајван забележан...

Кинеското Министерство за надворешни работи во четвртокот го осуди состанокот во Калифорнија меѓу лидерот на Тајван и претседателот на Претставничкиот дом на САД како...

За пловидба по Северниот морски пат, странските (воени) бродови ќе треба...

Според извори цитирани во руските медиуми, во водите на Северниот морски пат нема да може да престојува повеќе од еден странски воен брод или...

Ниту еден брод утре нема да го премине Црното Море

Обединетите нации за утре најавија запирање на испораките преку Црното Море поради повлекувањето на Русија од договорот со кој се овозможуваше бродовите да се...

Конвој од четири бродови со жито ја напушти Украина, потврдија украинските...

Украинскиот министер за инфраструктура Олександар Кубраков изјави дека вториот конвој бродови со украински земјоделски производи испловил од украинските пристаништа на Црното Море, како дел...

Tрите брода со жито испловија од украинските пристаништа

Уште три брода со жито испловија од украинските пристаништа и се упатија кон Турција за инспекција, соопшти денеска турското Министерство за одбрана, пренесе Бета. Бродовите...

Романија забрани влез во пристаништата на бродови под руско знаме

Романските власти одлучија да забранат влез на бродови под руско знаме во романските пристаништа од 17 април, соопшти прес-службата на Романската поморска управа. На сите...

Британскиот началник на Генералштаб: Можеше да дојде до војна со Русија

Шефот на британскиот Генералштаб признава дека инцидентот со разурнувачот „Дефендер“ во Црното Море можел да создаде ризик од „неразумна ескалација“, пренесуват британските агенции. Генералот сер...

По деблокирањето, 113 бродови поминаа низ Суецкиот Канал

Сто и тринаесет бродови поминаа низ Суецкиот Канал во двата правца откако товарниот брод што го блокираше водениот пат беше преместен, објави денеска египетската...