илустрација / Фото: Пиксабеј

Бројот на пријавени случаи на силување и сексуални напади на крстосувачките достигна рекорд, покажуваат статистиките на Федералното истражно биро на САД (ФБИ).
Во 2023 година биле пријавени 131 инцидент, наспроти 87 во 2022 година и 101 во 2019 година, пред пандемијата на ковид-19, пишува „Њујорк пост“.
Експертите предупредуваат дека реалниот број на инциденти е веројатно многу поголем. Во просек, во САД, два од три сексуални напади не се пријавени, наведува националната мрежа „Силување, злоупотреба и инцест“, додавајќи дека, според законот за безбедност на крстосувачките бродови од 2010 година, неамериканските граѓани не се заштитени.
На почетокот на овој месец, швајцарската компанија за крстосувања „МСЦ крузес“ доби два судски спора за два брода. Во едната тужба се наведува дека член на екипажот силувал патник, а во другата тужба се наведува дека линијата за крстосување не успеала да заштити малолетно девојче од злоупотреба во бањата.
„МСЦ крузес“ во е-пошта наведе дека компанијата не е во можност да коментира за конкретни случаи.
– Секако, сериозно го сфаќаме секое тврдење за напад на нашите бродови, го пријавуваме до надлежните органи и помагаме во истрагата – изјавија од „МСЦ крузес“.
Адвокатот Џек Хики од Флорида, кој ги поднесе двете тужби, за „Фокс њуз диџитал“ изјави дека линиите за крстосување генерално прават сѐ што можат за да ги прикријат злоделата, особено сексуалните.
– Крузерските линии се загрижени за нивниот имиџ. Крстосувањето треба да биде одмор, позитивно искуство. Тие сакаат што е можно помалку сексуални напади да допрат до јавноста – вели Хики.
Службата за безбедност на бродови за крстосување побара од американското министерство за транспорт да објави податоци за кривичните дела на својата интернет-страница. Сексуалните престапи се повеќебројни од другите злосторства, вклучувајќи 22 напада со тешки телесни повреди, два сомнителни смртни случаи и 20 кражби од најмалку 10.000 долари или повеќе во 2023 година.