Ознака: британски вид

Меркел: Британскиот вид на вирусот е поопасен кај младите

Видот на коронавирусот, кој првпат беше откриен во Велика Британија, а сега се шири во Германија, е поопасен кај младите, изјави денеска германската канцеларка...

И вториот патник вратен од Занзибар заболен со британскиот вид

Министерството за здравство информира дека според анализите што денеска ги направи МАНУ на брисот од другиот пациент кој пред неколку дена се врати од...

Филипче: 70% од новите случаи се oд британски вид

Министерот за здравство, Венко Филипче, истакна дека целокупниот здравствен систем и здравствените работници добро се справија со ковид кризата. Тој нагласи дека јавното здравство...

Се зголемува бројот на заразени од британскиот вид на коронавирус

Педесет отсто од новозаразените во Македонија во изминатите два дена го имале британскиот вид, истакна министерот за здравство Венко Филипче при денешната посета на...

Британскиот вид е откриен во 94 земји, јужноафриканскиот во 46

Позаразниот вид на ковид, кој се појави во Велика Британија во септември, беше откриен во уште осум земји минатата недела. Тоа значи дека вкупниот...

Руските вакцини штитат и од британскиот вид коронавирус

Двете вакцини против ковид-19 одобрени досега во Русија, пружаат заштита и од позаразниот нов вид коронавирус идентификуван во Велика Британија, потврдиле испитувањата на научно-истражувачкиот...

Британскиот вид во Данска откриен во речиси половина од позитивните тестови

Данска го потврди британскиот вид коронавирус во речиси половина од позитивните тестови во втората недела од февруари, изјави министерот за здравство на оваа земја. Иако...

Во Русија регистриран првиот тест за откривање на британскиот вид на...

Централниот научно-истражувачки институт за епидемиологија на Федералната служба за фитосанитарен надзор на Русија (Роспотребнадзор) го разви и го регистрираше првиот систем за тестирање во...

Во Словенија потврден само британскиот вид на коронавирус, епидемијата стивнува

Експертите во Словенија потврдија дека досега во оваа земја од сите мутации на коронавирусот само британскиот вид има ограничено присуство, додека присуство на други...

Најголем број случаи на британскиот вид откриени во Охрид и Прилеп

Во текот на минатата недела се потврдени 56 случаи на новиот британски вид на коронавирусот, од кои најголем дел се од Охрид и Прилеп,...