Ознака: Брдо-Бриони

Процес Брдо-Бриони: Стабилноста и просперитетот на регионот се меѓузависни

Процесот Брдо-Бриони е единствен механизам за соработка на ниво на претседатели во регионот и е особено значаен затоа што стабилноста и просперитетот на регионот...

Вучиќ: Го сакаме македонскиот народ, ја почитуваме државата и да го...

Секогаш некој нешто ќе смисли, ние го сакаме македонскиот народ, ја почитуваме државата, ништо не бараме и да го чуваме нашето пријателство, одговори српскиот...

Пендаровски: Ако за земјите од Западен Балкан се инститира прво да...

Во изминатите три години имаме сериозен дисбаланс меѓу традиционалните критериуми за влез во Европската Унија и надминување на билатералните спорови, бидејќи билатералниот спор со...

Почна лидерскиот состанок во Скопје, во фокусот се евроинтеграциите

Европските интеграции, климатските промени и иселувањето на младите се во фокусот на годинешниот состанок на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони што почна...

Милановиќ се надева дека самитот во Скопје нема да заврши со...

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска во Скопје учествува на самитот на процесот Брдо-Бриони и се надева дека средбата во Скопје нема да заврши како...

Пендаровски: Потребен е пристап до механизмите на ЕУ за справување со...

Актуелни клучни теми во регионот и Европа, процесот на проширување на Европската Унија со земјите од Западен Балкан, безбедносната состојба и руската агресија врз...

Несогласувањето на БиХ и Хрватска ја тргнува заедничката декларација од Брдо-Бриони

Заедничката декларација од овогодишниот состанок на Процесот Брдо-Бриони веројатно нема да биде објавена денеска, бидејќи Босна и Херцеговина не сака да го прифати ставот...

Балканските лидери во Словенија ќе разговараат за евроинтеграциите и енергетската криза

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски денеска ќе престојува во еднодневна работна посета на Република Словенија, по повод учеството на 11. состанок на лидерите на...

Лидерите на Западен Балкан: Итен почеток на преговорите со Скопје и...

Декларацијата усвоена од лидерите на процесот Брдо-Бриони на самитот, укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за целиот регион на Западен Балкан, а...

Вучиќ: Не успеавме да се договориме, иницијативата на Србија не беше...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по самитот Брдо-Бриони рече дека целиот регион е на европскиот пат и дека треба заедно да работат на тоа....