Ознака: бразилски вид

„Оксфорд“: Вакцините штитат од бразилскиот вид, проблем е јужноафриканскиот

Според новата студија на британскиот Универзитет „Оксфорд“, постојните вакцини штитат од бразилскиот вид коронавирус, а мутацијата што првпат беше откриена во Јужна Африка е...

Вакцината на „Фајзер“ ефикасна и против бразилскиот вид коронавирус

Вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ успеа да ја неутрализира новата варијанта на коронавирусот што брзо се шири во Бразил, покажа лабораториска студија објавена во...

Во Хрватска откриен бразилскиот вид коронавирус

Научниот тим на Лабораторијата за напредна геномика на Институтот „Руѓер Бошковиќ“ идентификуваше присуство на мутација на бразилскиот вид на коронавирус во Хрватска. Од вкупно 50...