Ознака: бокс

Усик е првиот по речиси 25 години што е единствен светски...

БОКС - ТЕШКА КАТЕГОРИЈА Украинскиот боксер Олександер Усик (37) го победи Британецот Тајсон Фјури (35) со одлука на судиите од 2-1 (115-112, 114-113 и 113-114)...

Бронза за Рустемовски

БОКС – БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО Македонскиот боксер Ален Рустемовски (до 57 кг) освои бронзен медал на Балканското првенство (БП), кое се одржува во бугарскиот град Албена....

Џошуа доминираше против Френклин

ПРОФЕСИОНАЛЕН БОКС Британскиот боксер Ентони Џошуа го победи Американецот Џермејн Френклин во 12 рунди, во спектаклот што се одржа во Лондон. За Џошуа ова беше...

САД, Ирска, Шведска и Канада го бојкотираат СП во бокс

Боксерите од Шведска и од Канада нема да учествуваат на претстојното Светско првенство (СП), приклучувајќи му се на бојкотот што веќе го водат САД...

Почина доајенот на македонскиот бокс Живко Дуковски

Доајенот на македонскиот бокс Живко Дуковски почина на 84-годишна возраст, соопшти денеска Боксерската федерација на Македонија (БМФ), а пренесе МИА. Својата боксерска кариера Дуковски ја...

БК Универзалци нов државен првак во екипен бокс

Боксерскиот клуб Универзалци од Скопје е нов државен првак во екипен бокс. Избраниците на ИБА тренерот Васко Цубалевски во последните две кола во силна...

Црногорецот Савковиќ го освои „Златниот гонг“ За најдобар македонски боксер е...

БОКС Црногорецот Стефан Савковиќ е победник на 51-то издание на традиционалната меѓународна боксерска манифестација „Златен гонг“, која се одржа во малата сала во СЦ „Борис...

Рекордот на Форман го враќа Владимир Кличко во рингот?

Поранешниот светски боксерски првак во тешка категорија Владимир Кличко објави денеска дека размислува за враќање во рингот. Два дена по објавата на британскиот светски првак...

Јубилејниот трофеј за Ирецот Мегваер

БОКС – 50. „ЗЛАТЕН ГОНГ“ „Златниот гонг 2021“, традиционален боксерски турнир, кој јубилеен, 50-ти пат се одржа во Скопје, му припадна на Лук Глен Мегваер...

Почнува јубилејниот 50-ти „Златен гонг“

На годинашниот 50-ти јубилеен „Златен гонг 2021“, кој ќе се одржи од утре до сабота, ќе учествуваат над 60 боксери од 14 земји, Македонија,...