Ознака: богатство

Лидерите на Хамас „тежат“ милијарди долари, уживаат во луксуз додека Газа...

Додека нивниот народ пропаѓа во сиромаштија лидерите на Хамас живеат раскошно, при што богатството на тројцата главни водачи на терористичката група вреди 11 милијарди...

Камен стар 4.000 години стана мапа на богатство за археолозите

Парче карпа со мистериозни ознаки, кое во голема мера останало непроучено 4.000 години, сега се нарекува „мапа на богатство“ од археолозите што ја користат...

Глобалното богатство падна за првпат по кризата во 2008 година

Глобалното богатство падна во 2022 година, за првпат по 14 години, се вели во заедничкиот извештај на швајцарските банки Кредит суис и УБС. Според Извештајот...

Риши Сунак не е веќе толку богат: Тој и сопругата Мурти...

Според најновата листа на богаташи на „Сандеј тајмс“, Риши Сунак и неговата сопруга Мурти губеле во просек по 500.000 фунти дневно во текот на...

Приватното богатство на кралот Чарлс се проценува на 1,8 милијарда фунти

Британскиот крал Чарлс Трети наследил имот што го зголемил неговото богатство на речиси две милијарди фунти според опсежните истражувања и анализи на британскиот весник...

Читањето е богатство што трае цел живот!

Тематиката, ликовите и приказните треба да одговараат на возраста на детето, да се лесно разбирливи и привлечни. Ако во читањето внесете емоција и предизвикате...

Најбогатите Руси станаа „потешки“ за 152 милијарди долари

Најбогатите луѓе во Русија го зголемија своето богатство за 152 милијарди долари во текот на изминатата година. Ова беше поттикнато од високите цени на...

Растот на акциите на „Тесла“ го врати Илон Маск на врвот

Шефот на „Тесла“ и „Твитер“, Илон Маск се врати на врвот на листата на најбогати луѓе во светот, на која на крајот на 2022...

Се бара оданочување на најбогатите поради собраните 26 трилиони долари во...

Британската хуманитарна организација Оксфам повика на итна акција за борба против глобалната економска нееднаквост во ерата по ковид-19, откако беше утврдено дека две третини...

Илон Маск е најголем губитник во годината што ги спушти на...

Најбогатите луѓе во светот во 2020 и во 2021 година станаа уште побогати, но таквиот тренд на трупање на пари беше прекинат во изминатите...