Ознака: билки

Откриен биофунгицид за спас на кинеските лековити билки

Кинеските научници отидоа чекор напред во борбата против ракот на растенијата Кинеските истражувачи развија нов биофунгицид за борба против болеста гниење на коренот во одгледувањето...

На Месечината може да се одгледуваат билки

УШТЕ ЕДНО ВАЖНО ОТКРИТИЕ НА КИНЕСКИТЕ НАУЧНИЦИ: Кинеските научници открија методи за претворање на месечинската површина во плодна почва за одгледување билки. Според една студија,...

Овие билки и зачини го штитат вашето здравје

Билките и зачините луѓето ширум светот ги користат уште од античко време - не само за кулинарски, туку и за медицински цели. Освен што...

Кои билки треба да се во вашата спална за подобар сон?

Нега и убавина Докажано е дека билките можат добро да влијаат на продуктивноста на луѓето, а има и такви со чија помош полесно заспивате и...

Кои се најбарани и најоткупувани билки

Од ЈП „Национални шуми“ велат дека им имаат издадено 1.000 дозволи на регистрирани собирачи на билки. „Алкалоид“ откупува билки преку откупната станица во Скопје,...

Киргистан со напиток од билки ќе се бори против коронавирусот

Киргистан ќе користи тоник од билки во лекувањето на болеста предизвикана од ковид-19, соопшти министерот за здравство. Неговата изјава следи откако претседателот на Киргистан го...

Зачини и билки кои ќе ви помогнат да останете здрави

Ниту еден оброк не треба да биде „гол“, односно без зачин. Билките и зачините освен што ја прават храната повкусна, тие исто така се...

Алтернативната медицина – да, но само како дополнение на конвенционалната

Лекување со билки и чаеви, разни природни кремови и масти без декларации но наводно природни, концентрирани капки од билки, варова вода, одбивање терапија пропишана...