Ознака: Берни Сандерс

Сандерс му честиташе победа на Бајден: „Борбата само што започнува“

Сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс, му ја честиташе „очигледната изборна победа на Џо Бајден“ со порака дека „борбата само што започнува“. Додека светот ги очекува...

Сандерс: На овие избори ќе се избира меѓу демократијата и Трамп

Американскиот сенатор Берни Сандерс, поранешен кандидат за претседател од Демократската партија, денеска во Вашингтон изјави дека на претстојните избори ќе се одлучува меѓу Доналд...

Сандерс сака да ги натера милијардерите да платат

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори Ед Марли и Кирстен Гилбренд предлага Закон за оданочување на милијардерите. Според законот милијардерите ќе мораат да...

Политичката револуција на Сандерс не завршува со повлекувањето

Во двете претседателски кампањи со мали изгледи за победа, Берни Сандерс изложи прогресивни идеи за националната агенда и ја смени иднината на американската политика Во...

Бајден ја зацврсти водечката позиција во трката за претседателски кандидат

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден, ја зацврсти својата лидерска позиција во трката за претседателската номинација во демократската партија, освојувајќи четири од шесте држави во...

Бајден со значително водство пред Сандерс

Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден, има двоцифрена предност пред сенаторот Берни Сандерс во трката за номинација на Демократската партија за претседателските избори во...

Чија предизборна кампања повеќе ги зоврива политичките страсти

Политиколозите и комуниколозите сметаат дека нашите сограѓани не само што ги следат глобалните политички случувања и не само што имаат свое мислење за нив...

Џо Бајден и Берни Сандерс победници на супервторникот

Џо Бајден победи во девет од вкупно 14 сојузни држави што гласаа за избор на кандидат за претседател на САД во т.н. супервторник и...

Со новата победа, Сандерс го зацврсти статусот на фаворит

Сенаторот од Вермонт ја доби поддршката на најразлични гласачки групи - млади и средовечни лица, Јужноамериканци, членови на синдикати и бели високообразовани жени -...

Сандерс би ја нападнал Кина за да го брани Тајван?

Фаворитот на партиските избори на американската Демократска партија за кандидат за претседател на САД, Берни Сандерс, воено би интервенирал против Кина, ако таа го...