Ознака: берлин

ЕП 2024 ќе се игра на 10 стадиони, Берлин ќе...

На Олимпискиот стадион во Берлин, најголем стадион за ЕП 2024, се одиграа мечевите за титулите на Светското првенство во 2006 година и во Лигата...

Проект вреден 100 милијарди евра сериозно ги конфронтира Берлин и Париз

Уште еден индикатор за растечкиот јаз меѓу Франција и Германија Германија размислува да се откаже од својот клучен иден проект за борбени авиони од 100...

Молотови коктели фрлени врз синагога во Берлин

Зградата на еврејската заедница во центарот на Берлин, во која се сместени и синагога и градинка, беше нападната со молотов коктел ноќта меѓу вторникот...

Бонучи: Морав да излезам од мојата комфорна зона

Леонардо Бонучи штотуку дебитира во Бундеслигата. Ветеранот има многу планови со Унион Берлин сезонава, а сака и повторно да се стави во фокусот на...

Берлин безмилосно му враќа на Киев мило за драго?

Германците ѝ испорачаа на Украина ни помалку ни повеќе туку десет неисправни тенка „леопард 2,“ кои се во Полска и кои Киев сега не...

Светски рекорд на Асефа, рекордна петта победа на Кипчоге

АТЛЕТИКА - МАРАТОН ВО БЕРЛИН Тигст Асефа од Етиопија со убедлив светски рекорд ја одбрани титулата на Берлинскиот атлетски маратон, поставувајќи нов планетарен рекорд од...

Париз и Берлин со несинхронизиран пристап кон Косово

За косовските граѓани, Франција и Германија на различни позиции за визна либерализација Подготвил: Mарјан Велевски И покрај најавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека Париз и...

Париз и Берлин со различен став околу визната либерализација за Косово

И покрај најавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека Париз и Берлин би можеле да разгледаат одлагање на стапувањето во сила на безвизниот режим...

Полска сака да ја тужи Германија за незаконско фрлање отпад

Полската влада соопшти дека може да биде принудена да ја изведе Германија на суд поради отпад, дел од него токсичен, кој се транспортирал и...

Изложба на Филип Јовески во Берлин

Колекцијата „Минијатури ФЈ/П“ на прилепскиот уметник Филип Јовески продолжува да патува низ Германија. Изложбата на дела е отворена во просториите на „Лоесје“ во Берлин,...