Ознака: Бенјамин Нетанјаху

Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен се обврзал дека ќе ги укине ограничувањата за испорака на американско оружје...

Нетанјаху можеби го одложува крајот на војната во Газа од политички...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху можеби го одложува крајот на војната во Газа поради политички причини, изјави американскиот претседател Џо Бајден во интервју за магазинот...

Барањето за апсење на Нетанјаху е изедначување на Израел и Хамас,...

Барањето на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд да се издаде налог за апсење на израелските лидери е безобразно и САД не се согласуваат со...

Нетанјаху го обвини коалицискиот партнер Ганц дека „му дал ултиматум на...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го обвини својот коалициски партнер, израелскиот министер и член на воениот кабинет Бени Ганц, дека „му дал ултиматум на премиерот,...

Шефот на одбраната на Израел ги оспорува плановите на Нетанјаху за...

Повоените планови на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за Појасот Газа синоќа беа јавно оспорени од неговиот министер за одбрана, кој рече дека ќе се...

Нетанјаху пак ја истакна намерата за уништување на Хамас, илјадници Палестинци...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека се надева дека ќе бидат надминати несогласувањата со американскиот претседател Џозеф Бајден кога е во прашање војната...

Нетанјаху незадоволен од предлогот на Хамас за прекин на огнот во...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изјави дека не е задоволен од новиот предлог на Хамас за прекин на огнот, а Хамас предупреди дека нема...

Семејствата на заложниците го повикуваат Нетанјаху да обезбеди договор за примирје

Форумот на семејства на заложници и исчезнати лица денеска на Денот на сеќавањето на Холокаустот, апелираше до премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху „да го...

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел сам ќе донесе свои одлуки. - Сите имаат различни предлози и совети. Јас го ценам тоа. Но,...

Нетанјаху се обидува фокусот од Газа да го префрли на судирот...

Шефот на јорданската дипломатија, Ајман Сафади, денеска изјави дека меѓународната заедница треба да го спречи израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да го сврти вниманието на...