Ознака: Бенјамин Нетанјаху

Зголемен притисок врз Израел пред големата акција, Бајден го предупреди Нетанјаху

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа повторно му порача на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека не треба да продолжи со воена акција во Рафа без...

Нетанјаху нареди евакуација на цивилите од Рафа и победа над Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека и наредил на војската да разработи двоен план - за евакуација на цивилите од градот Рафа во...

Нетанјаху ја отфрли понудата на Хамас за прекин на огнот, кажа...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја отфрли понудата на Хамас за прекин на огнот за да се обезбеди враќање на заложниците во опколената енклава, објави...

Нетанјаху се противи на договорот за ослободување на заложниците „по секоја...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека е против можен договор за нов прекин на огнот во Газа и за ослободување на заложниците „по секоја...

Бајден верува во можноста за палестинска држава и покрај противењето на...

Американскиот претседател Џо Бајден „и натаму верува во перспективата и можноста“ за палестинска држава, но „признава дека ќе биде потребно многу работа за да...

Нападите врз Газа би можеле да продолжат и идната година, нагласи...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека нападите врз Појасот Газа би можеле да продолжат во 2025 година, јавува „Анадолија“. Нетанјаху даде одредени оценки за нападите...

Војната не смее да се прекине додека не се постигнат три...

Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху објави дека војната против Хамас „не смее да биде запрена“ сè додека Израел не постигне три главни цели - „да...

Бајден го повикал Нетанјаху да ги заштити цивилите, но не и...

Американскиот претседател Џо Бајден го повика израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да ги заштити цивилите во Појасот Газа, но не и за прекин на огнот,...

Го поддржувам продолжувањето на примирјето, но ќе ги постигнеме нашите цели,...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера му рече на американскиот претседател Бајден дека можноста за продолжување на примирјето со Хамас би била добредојдена во замена...

Договорот со Хамас е правилна одлука, но војната ќе продолжи, истакна...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го оцени како правилна одлука договорот со исламистичкиот Хамас за прекин на огнот со цел ослободување на дел од израелските...