Ознака: безбедни

Најмалку безбедни бои за автомобили на патот

На безбедноста при возење влијае и бојата на возилото, главно поради неговата видливост. Сепак, очигледно „опасните“ бои на автомобилите се најпопуларни во Европа Многу фактори...

МНР: Македонските граѓани во Казахстан се на безбедно

Министерството за надворешни работи информира дека согласно остварените комуникации со дел од македонските граѓани кои во моментот се наоѓаат во Казахстан, тие се безбедни...

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 се безбедни

Водечкиот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи, потврди дека вакцините против ковид-19 одобрени во САД се безбедни. Неговата изјава доаѓа откако регулаторите на САД...

Германски министер: Сите три вакцини одобрени во ЕУ се ефикасни

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, денес изјави дека сегашните докази сугерираат дека сите три вакцини против ковид-19, одобрени од ЕУ, обезбедуваат ефикасна заштита...

Има време за организирање здравствено безбедни избори

Какви се искуствата на другите земји што спроведоа избори во ек на пандемија и какви поуки може да извлече Македонија? Според аналитичарите, ако се...

Здравствено безбедни избори се фер избори

Очигледно фокусот на политичките партии за изборната кампања сега би бил насочен на електронските и печатените медиуми, а посебни партиски тимови веќе водат кампањи...

Колку сме безбедни од сајбер-заканите?

Во сублимиран заклучок безбедносните експерти тврдат дека во моментов никоја земја од светот не може да се пофали дека е безбедна од заканите што...

МВР гарантира дека учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи наредниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР, изјавија дека полицијата ќе...