Ознака: БГНЕС

Петков ги погази бугарските услови, тврди БГНЕС

Советот на Европската Унија договори финален документ кој содржи рамка за преговори за пристапување на Македонија во ЕУ, како и декларација за отворање на...

Бугарските медиуми со нов дрзок обид сакаат да извршат ревизија на...

Негативната кампања против народноослободителната борба на македонскиот народ во Втората светска војна, како и обидите за ревизија на историјата продолжуваат во бугарското општество. Последен...

Бугарски медиум тврди дека Мицкоски е оженет со Бугарка

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, е оженет со Бугарка, напиша бугарската новинска агенција „Бгнес“. - Стевица Јанева, која е сестра на сопругата на Христијан Мицкоски,...

Каракачанов: Не верувам во декларации и интервјуа, потребен е анекс или...

Бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов, оцени дека интервјуто на премиерот Зоран Заев, за БГНЕС е мал чекор напред во вистинската насока. Каракачанов, сепак, вели дека не...

Бугарија помогна повеќе од 15.000 Македонци да се вратат дома

15.237 Македонци се вратени во татковината за време на пандемијата од коронавирус благодарение на напорите на бугарската дипломатија. Оваа статистика е обелоденета преку локалните...