Ознака: ајвар

Тегла домашен ајвар излегува 268 денари, плус труд и два потрошени...

Да се приготвува или да се купи? Подготовка на традиционалната домашна зимница е во полн ек, но растот на цените на сето она што се...

Ајварот – веганскиот „кавијар“ на Балканот го привлече вниманието на „Би-би-си“

Слично како што арапскиот свет го гледа хумусот, речиси секоја балканска држава го присвојува ајварот, популарниот намаз од зеленчук врз основа на печени црвени...

Американската амбасадорка Брнз правеше ајвар

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мери Брнз направи ајвар. – Во Северна Македонија ако е есен, време е за aјвар! Го сакаме и правиме ајвар...

Цената на ајварката не ветува полни тегли

Везената пиперка, која е деликатес на македонската зимница било да е блага или лута, се продава по цена од 40 денари, за онаа со...

Подготовката на ајвар нашите печалбари ја пренеле и на локалните жители

И во периодот на технолошката револуција и драстично променетите животни навики на граѓаните во земјава, сепак една традиција продолжува да живее и се чини...

Ајварот хит на „Деновите на македонската зимница“ во Москва

Лутеница, пинџур, пиперки со урда, гамби, печени пиперки во тегла, корнишони, слатка, мармалади од смокви и лубеница, македонско гравче во тегла, ѓувеч, се производите...