Ознака: афион

Не биле богати тие што имале пари, туку тие што имале...

Не биле богати тие што имале пари, туку тие што имале топки катран по таваните, вели Томе Крстевски, директор на Музеј галеријата во Кавадарци...

Авганистан забрани одгледување афион

Талибанците во Авганистан денеска забранија одгледување на афион и други растенија од кои се добиваат наркотици. – Согласно указот на врховниот водач на Исламскиот емират...

Талибанците забранија производство на афион, вртоглав раст на цената на опиумот

Талибанските лидери, кои по заземањето на власта во Авганистан бараат по секоја цена да добијат меѓународен кредибилитет, им порачаа на земјоделците да престанат да...

Во напуштена куќа пронајдени 100 килограми катран од афион

Сто килограми кафена материја во канти, најверојатно катран од афион, пронајдени се во напуштена куќа во Кавадарци. Портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски потврдува за...