Ознака: астра зенека

ЕУ го одобри „Евушелд“, лек на „Астразенека“ за ковид-19

„Астразенека“ денеска соопшти дека нејзиниот комбиниран лек со антитела со долго дејство за пациенти со ковид-19, Евушелд, е одобрен во Европската унија за лица...

Прва отштета за смрт по вакцина против ковид-19

Вики Спит од Велика Британија, чиј партнер почина по вакцинација со АстраЗенека, е првото лице што доби отштета поради смрт предизвикана од вакцинирање. Спит доби...

Три дози од вакцината на „Астра зенека“ ефикасни против омикрон

Три дози од вакцината на „Астра зенека“ се ефикасни против омикрон-варијантата на коронавирус, соопшти денеска фармацевтската компанија повикувајќи се на податоци од лабораториска студија...

Откриен предизвикувачот на ретките крвни згрутчувања по вакцинирањето со „Астра Зенека“

Аденовирусот има исклучително негативна површина, а тромбоцитниот фактор е исклучително позитивен, па заемно многу добро се вклопуваат Комбиниран тим научници од двете страни на Атлантикот на прагот...

Сите се фокусираат на антителата, но одговорот на Т-клетките останува важен

Извршниот директор на „Астра зенека“ порачува Зголеменото ниво на Т-клетки би можело да им понуди подобра имунолошка слика и поголема заштита од вирусот на оние...

Европската комисија и „Астра зенека“ постигнаа договор за преостанатите вакцини

Европската комисија и „Астра зенека“ денеска објавија дека постигнале договор за испорака на преостанатите дози вакцини против ковид-19. Ова го заврши тековниот судски спор откако...

Се крати рокот за ревакцина со „Астра зенека“

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека рокот за ревакцина со втората доза на „Астра зенека“, од сегашните 12, се крати на шест недели. Филипче...

Данска ни донира 250.000 дози од „Астра зенека“

Данската Влада намени еден милион дози вакцини (по 250.000 дози) како донација за Албанија, Босна и Херцеговина, Косово и за Македонија. Во моменталната епидемиолошка ситуација,...

Се очекува пристигнувањето на 10 илјади вакцини „Астра зенека“ од Хрватска

Десет илјади вакцини на „Астразенека“ денеска ќе стигнат во земјава како донација од Хрватска, а во текот на наредната недела се очекува да стигнат...

И Европската комисија сита и милионите на „Астра зенека“ на број

Пресудата во судскиот спор ги задоволи двете страни Белгискиот суд го изведе навидум невозможното, овозможувајќи им задоволство и на Европската комисија и на „Астра зенека“...