Ознака: апелациски суд

Предметот „ТНТ-рушење на КОСМОС“, во кој првообвинет е Никола Груевски, на...

Апелациониот суд Скопје денеска ќе одржи јавна седница за кривичниот предмет КОКЖ-157/22 во јавноста познат како „ТНТ-рушење на КОСМОС“. На 20 мај лани, Кривичниот суд...

Скопска Апелација со појаснување за укинувањето на пресудата за „Таргет-Тврдина“

Советот на Апелациониот суд Скопје информира дека првостепената пресуда за предметот познат како „Таргет-Тврдина“ е укината поради сторени суштествени повреди на одредби на постапката...

Судскиот совет на итна седница за „Таргет – тврдина“

Судскиот совет денска ќе одржи седница на која ќе расправа по изнесените информации во јавноста за постапувањето на Апелациониот суд Скопје по предметот познат...

Катица Јанева останува во Шутка откако Апелација ја отфрли жалбата

Поранешната шефицата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, останува во притвор поради опасност од бегство. Апелациониот суд не ја прифати жалбата на нејзините бранители со...

Апелацискиот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелацискиот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за случајот со терористичките напади...

Цветанка Периќ избрана за нов врховен судија

Судијката Цветанка Периќ од Апелацискиот суд во Скопје, е избрана за нов врховен судија кривичар во Врховниот суд со 13 гласа. На огласот се пријавиле...

Попусто ли се потрошени и труд и време и пари

И покрај потрошените над десет милиони евра, институцијата што требаше на голема врата да го воведе, поточно во апсолутна мера да го практикува принципот...

Американскиот Апелациски суд го оцени за незаконски указот на Трамп за...

Апелацискиот суд на САД ја одби жалбата на администрацијата во Вашингтон за реактивирање на указот на претседателот со кој се забранува давање прибежиште на...

И Божиновски побара укинување на мерката притвор

Поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски на денешната јавна седница во Апелацискиот суд побара да му биде укинат притворот за случајот „Титаник“ на...

Мијалков за притворот може да се жали до Апелациски суд

Сашо Мијалков во рок од 24 часа по приемот на решението од Кривичниот суд за 30-дневниот притвор има право на жалба до Апелацискиот суд...