Ознака: англија

Палмер со серијата голови влезе во трката за „златната копачка“

Фудбалерот на Челси со четирите гола на дуелот со Евертон (притоа постигнувајќи го најбрзиот перфектен хет-трик, за 29 минути), сега има 20 погодока и...

Рекорден број голови од „суперзамените“

Вкупниот број голови сезонава постигнати од резервни фудбалери во Премиер-лигата е 133, надминувајќи го претходниот рекорд од 132, поставен лани, пишува „Телеграф“ ФУДБАЛ - ПРЕМИЕР-ЛИГА...

Водечките тимови се во трка за титулата, но и за двојна...

Во Англија во игра за домашниот трофеј се три тима, а во другите четири од најсилните домашни првенства во Европа водечките имаат двоцифрена бодовна...

Продолжува една од најтесните трки за титулата во Англија

Арсенал и Ливерпул имаат по 64 бода, а Манчестер сити има 63. Ако тимовите се израмнети на крајот на сезоната, за титулата решаваат вкупната...

По 10 години одново трка на три тима за титулата во...

По 28-то коло на првото место изби Арсенал, со 64 бода, а по 63 бода имаат Ливерпул и Манчестер сити (вакви неизвесни трки со...

Една од најтесните трки за титулата продолжува со дерби

ФУДБАЛ - АНГЛИЈА Ливерпул постигна драматичен гол за победа во судиското продолжение на мечот со Нотингем Форест на гости во саботата, Манчестер сити потоа го...

Првата новогодишна честитка е испратена во Англија во 1843 година

Дали сте знаеле... Сер Хенри Кол, богат англиски бизнисмен, сакал да има картичка, која ќе може гордо да им ја испрати на своите пријатели и...

Четири показатели дека Астон вила ја пресликува шампионската сезона на Лестер

Лестер се трансформира од кандидат за испаѓање во шампион на Англија, што доведе до споредби помеѓу познатата сезона 2015/2016 и онаа што сега е...

Се укинуваат преигрувањата на мечевите во ФА-купот?

ФУДБАЛ - АНГЛИЈА Преигрување мечеви по нерешен резултат во прв натпревар во третото и во четвртото коло на англискиот фудбалски ФА-куп и полуфиналето на лига-купот...

Европскиот првак Англија првпат ќе игра во финалето

Во финалниот дуел в недела ќе се сретнат Англија и Шпанија СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЗА ФУДБАЛЕРКИ Фудбалската репрезентација на Англија, која е актуелен европски првак, се пласира...