Ознака: Американската

Доларот – американската супермоќ

Доларот е „суперсилата на Америка“. Тој му дава на Вашингтон политички и економски „мускули“ какви што нема ниту една друга земја во светот, и...

Колкав удел имаат светските настани во американската демократија

Повеќе од 75 години, САД играа огромна конструктивна улога во светот. Секако, имаа големи грешки, вклучувајќи ги и Виетнамската војна и војната во Ирак...

Лани американската војска пријавила стотици НЛО

Американската војска пријавила до Пентагон дека забележала неколку стотици случаи на набљудувани неидентификувани летачки објекти. Информациите беа пренесени од новата канцеларија наречена Канцеларија за...

Дали американската економија ја очекува уште една „ужасна година“?

На 40-годишнината од нејзиното стапување на британскиот престол, кралицата Елизабета Втора забележа дека „1992 година не е година во која ќе гледа наназад со...

Не може американската амбасадорка да ја води борбата против корупцијата во...

Зошто не очекувам ништо посебно од најавите на меѓународната заедница за борба против корупцијата во Македонија? Не е никаква тајна дека во Македонија јас...

Кој ја наруши американската демократија?

Демократијата се базира на еднаквост, а сите граѓани треба да имаат еднаква шанса да влијаат врз политичките одлуки. Но премногу долго во САД, политичкиот...

Американската морнарица ја испорача својата најнова напаѓачка подморница

Подморниците од класата „вирџинија“ можат да се користат дури и за поддршка на силите на специјалните операции, пишува Питер Сучиу за „Нешенел интерест“ Подморничката единица...

Светски последици од американската поларизација

Уште една жестока битка се одигра во американскиот Конгрес и ништо не се постигна. Републиканците уште еднаш направија опструкција за да го спречат носењето...

Успеси и грешки во американската дипломатија во 2021 година

Шест месеци откако Џо Бајден стана претседател на САД, во голема мера се подобри американскиот глобален статус. Според анкетата на „Галуп“ спроведена во 46...

Новиот американски инструментариум на Балканот

Америка ќе стори сѐ и ќе ви помогне на секој начин во вашите напори да станете дел од Европа. Нема ограничување на количеството на...