Ознака: австралија опен

Ѓоковиќ и Азаренка играат за нови титули во Мелбурн

Полуфинални двојки утре кај мажите се Ѓоковиќ - Пол и Циципас - Хачанов, а денеска во женското полуфинале ќе играат Сабаленка - Линет и...

Два часа пред зори Мареј постави рекорд

Мареј 11-ти пат победува откако губи со 0-2 во сетови (четири пати на САД опен, трипати на Ролан Гарос, двапати на Вимблдон и по...

Руските и белоруски знамиња забранети на Австралија опен

Организаторите на Австралија опен воведоа забрана за истакнување руски и белоруски државни знамиња на трибините за време на натпреварите на првиот годинешен тениски гранслем-турнир...

Добивањето на австралиската виза е големо олеснување за Ѓоковиќ

Поранешниот светски рекет број еден Новак Ѓоковиќ потврди денеска дека добил виза за влез во Австралија и ќе може да настапи на првиот грансслем...

Рафаел Надал триумфираше на Австралија опен и стигна до рекордна 21...

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал стигна до рекордна 21-ва Грен слем титула во кариерат, а откако по пет часовна борба триумфираше во дуелот со Русинот...

Медвдев казнет пред финалето со Надал

Организаторите на Австралија опен го казнија рускиот тенисер Данил Медведев, поради жолчната расправија со судијата, во текот на полу-финалниот меч со Стефанос Циципас. Медведев, во...

Австралијанката Ешли Барти ја освои титулата во Мелбурн

Австралиската тенисерка Ешли Барти ја освои титулата на Австралија опен. Таа за 89 минути ја победи Американката Даниел Колинс со 6-3, 7-6 (7-2) во...

Барти е на чекор до влез во елитното друштво

Таа до мечот за титулата стигна без загубен сет. Гранслем-трофеј без загубен сет освоиле Радукану, Швјонтек, С. Вилијамс (дури шест пати), Бартоли, Шарапова, Анен,...

По две кола на Австралија опен испаднаа 22 носители

Сензационалната победничка на САД Опен, Британката Ема Радукану и се Енди Мареј елиминирани во второто коло на првиот гранслем-турнир сезонава Австралија опен. На патот...

Ѓоковиќ не морал да го освои Австралија опен за да биде...

Новак Ѓоковиќ го загуби судскиот случај во Федералниот суд во Канбера без освоен сет, пишува Чип Легранд во неговата колумна за австралиски „Ејџ“, откако...