Фото: ЕПА

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ загуби од Алекс де Минаур во четвртфиналето на Јунајтед куп со 2:0, по сетови 6:4 и 6:4.

Ова е прв пораз за Ѓоковиќ во Австралија по 2018 година, кога во четвртото коло на Австралија опен беше елиминиран од Хјун Чонг.

Оттогаш, Ѓоковиќ има 43 последователни натпревари без пораз во Австралија. За тоа време, тој го освои Австралија опен четири пати, го освои АТП Купот во 2020 година како дел од националниот тим и ја освои титулата во Аделаида во 2023 година.

На вчерашниот тренинг Србинот имаше проблеми со зглобот на десната рака. Вчера и денес повика физиотерапевт на теренот.