Ознака: австралија опен

Зверев се сомнева дека во Мелбурн има заразени тенисери поради отсуството...

Германската тениска ѕвезда, Александер Зверев се сомнева дека на Австралија опен има тенисери заразени со ковид-19, бидејќи, како што кажа, никој не ги тестира...

Убедувањата кои го доведоа до врвот, сега го сопреа Ѓоковиќ во...

Еден од деновите кои ја дефинираа неговата кариера, според најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, се случи летото во 2010 година. Тој веќе го освои...

Новак е голем човек и шампион, оваа ситуација ќе го направи...

Семејството на Ѓоковиќ порачува Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го напушти Мелбурн и замина за Дубаи по одлуката на австралиските власти да му ја укинат...

Ѓоковиќ ја напушти Австралија по 11-дневна правна борба

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше да појде од Мелбурн...

Ѓоковиќ дојде по рекорд, но политичарите го избркаа како антиваксерска икона

Тој нема никаква поврзаност со противниците на вакцинацијата и речиси две години ниту еднаш отворено не ги поддржа нивните идеи. Но, што се однесува...

Ѓоковиќ го загуби судскиот случај и ќе биде депортиран од Австралија

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го загуби судскиот процес во обидот да остане во Австралија и очекува да биде депортиран од државата. Судиите ја одбија...

Кирјос дојде во ситуација да го брани Ѓоковиќ од Надал

Случајот на најдобриот светски тенисер го подели белиот спорт Одолговлекувањето на процесот за визата на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го подели белиот спорт, со...

Ѓоковиќ е заглавен во тениската верзија на „Денот на мрмотот“

Сагата на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ во Австралија и повторувањето на истите случувања, на извесен начин потсетува на познатиот филм „Денот на мрмотот“...

Адвокатите се борат против тврдењата дека присуството на Ѓоковиќ поттикнува антиваксерство

Одлуката за укинување на визата на Новак Ѓоковиќ по втор пат е очигледно ирационална, кажа адвокатот на најдобриот светски тенисер, Ник Вуд, на денешното...

Што може да стори Ѓоковиќ во обидот за нова судска победа?

Владата на Австралија, поточно министерот за имиграција, Алекс Хоук, во интерес на „јавното здравје“, му ја укина визата на Новак Ѓоковиќ, на тој начин...