Ознака: австралија опен

Синер и Сабаленка ги освоија трофеите во Мелбурн

ТЕНИС - АВСТРАЛИЈА ОПЕН Јаник Синер (Италија) ја освои својата прва гранслем-титула, по победата вчера во финалето на годинашниот тениски гранслем-турнир Австралија опен во Мелбурн,...

Медведев со голем пресврт стигна до финалето на Австралија опен

Јаник Синер и Данил Медведев ќе играат во финалето на првиот годинашен тениски гранслем-турнир Австралија опен. Откако претходно денеска Италијанецот Синер го победи бранителот на...

Го прифативме извинувањето на Австралија за македонското знаме, вели Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски истакна дека Австралија се извини за ставањето на македонското знаме меѓу забранетите знамиња за снимање на Австралија опен и смета дека...

Забранетото македонско знаме на Австралија опен било ненамерна грешка, соопшти МНР

По објавувањето на веста дека државното знаме на Македонија се најде во групата на „забранетите” знамиња на тенискиот гранслем-турнир Австралија опен, меѓу кои се...

Македонското знаме на „црна листа“ на Австралија опен?

Државното знаме на Македонија се најде во групата на „забранетите” знамиња на  тенискиот гранслем-турнир Австралија опен, меѓу кои се руското, белоруското, палестинското и израелското,...

Денеска ждрепка, први носители се Ѓоковиќ и Швјонтек

Австралија опен вчера ги потврди носителите во двете конкуренции, па така, Ѓоковиќ е прв носител во машка конкуренција, пред Алкараз, Медведев, Синер..., а Швјонтек...

Ѓоковиќ загуби во Австралија првпат по 2018 година

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ загуби од Алекс де Минаур во четвртфиналето на Јунајтед куп со 2:0, по сетови 6:4 и 6:4. Ова е прв...

Ѓоковиќ по десетти пат го освои „Австралија опен“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска во финалето на Австралија опен го победи Гркот Стефанос Циципас со 3:0, по сетови 6:4, 7:6 и 7:6. Со...

Ѓоковиќ и Циципас ќе играат за трофејот и за првото место...

Ѓоковиќ ќе игра за 10-та гранслем-титула на Австралија опен, 22. вкупно, а Циципас за својата прва. Двајцата играа меѓу себе во финале на гранслем-турнир...

Срѓан Ѓоковиќ потсети на ужасите на војната по бурата со фотографирањето...

Срѓан Ѓоковиќ не го следи денешниот полуфинален меч на Австралија опен во кој неговиот син Новак Ѓоковиќ игра против Американецот Томи Пол, по бурната...