Ознака: авион

Четворица повредени при пад на мал авион врз куќа во Колорадо

Четири лица се хоспитализирани во тешка или критична состојба откако мал авион се урна во дворот на куќа во предградието на Денвер, во американската...

Двајца пилоти загинаа во пад на турски воен авион во текот...

Двајца воени пилоти загинаа во авионска несреќа за време на обука во централна Турција, соопшти денеска турското Министерство за одбрана. Авионот се урнал од засега...

Федерална управа за авијација отвори истрага откако отпадна капак од мотор...

Капак на моторот на авион „Боинг 737-800“ на компанијата „Саутвест Ерлајнс“ (Southwest Airlines) во неделата за време на полетувањето од аеродромот во Денвер падна...

Кражби во авионот на американскиот претседател

Се чини дека сите крадат во авионот „Ер Форс 1“ на американскиот претседател Џозеф Бајден, објави „Политико“ пишувајќи за предупредувањето упатено до новинари кои...

Најмалку 50 повредени во инцидент за време на лет од Сиднеј...

Најмалку 50 лица се повредени по „инцидент“ на летот на „Латам Ерлајнс“ (LATAM Airlines) од Сиднеј за Окленд. За време на летот се појавил технички...

На лет на „Ер Азија“ експлодирала надворешна батерија, патниците се обиделе...

На летот на „Ер Азија“ меѓу Бангкок и градот Након Си Тамарат на југот на Тајланд експлодирала надворешна батерија (power bank) и избувнал пожар...

Кинескиот патнички авион COMAC C919 промовиран во Сингапур

Патничкиот авион од кинеско производство C919 деновиве го имаше своето прво официјално меѓународно промовирање на „Сингапур ершоу“, највлијателната меѓународна воздушна и одбранбена изложба на...

Авион што летал за „Ер Србија“ слетал со дупка и оштетени...

Авион на компанијата „Маратон еирлајнс“ (Marathon Airlines), авиокомпанија која врши летови за „Ер Србија“, слета на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ со дупка на трупот...

Три мрачни тајни на летањето со авион за кои мора да...

Патувањето со авион може да биде возбудливо искуство, особено ако се подготвувате за првиот лет. Меѓутоа, постојат и некои „мрачни“ тајни што треба да...

Пронајдени се црните кутии на авионот кој се урна во Белгородската...

На местото на падот на рускиот транспортен авион „Ил-76“ во Белгород, кој на размена превезувал 65 украински затвореници се пронајдени црни кутии, а тие...