Ознака: авионска несреќа

Најмалку 15 жртви во авионска несреќа во Иран

Товарен авион се урна вчера во близината на иранскиот главен град, Техеран, при што настрадаа 15 лица. Авионот „боинг 707“ излетал од пистата и...

Пилот загина при уривањето на украински воен авион

Воен авион Су-27 се урна денеска при обид за слетување во база во Украина при што загина пилотот. Се води истрага за причините за...

Селфи пред падот во смрт: Се дознава судбината на патниците од...

Еден од патниците во индонезискиот авион испратил селфи до неговата сопруга, непосредно пред полетувањето на летот што вчера се урна во морето, пренесува „Дејли...

Реакциите на пилотите пред уривањето на индонезискиот авион ги мачат истражителите

Пилотот на индонезискиот авион побарал дозвола за враќање на аеродромот во Џакарта, и се обидел да го сврти леталото во правец на главниот град,...

Авион падна во езеро во Јужен Судан, 21 лице загинаа

Преполн авион на компанијата „Бејби ер“ се урна во езеро во Јужен Судан, при што загинаа 21 лице, а тројца ја преживеаја несреќата, меѓу...

Четири лица повредени при пад на авион на хрватскиот остров Лошињ

Две лица се потешко повредени при пад на мал авион на хрватскиот остров Лошињ. Според хрватското Министерство за море, сообраќај и инфраструктура во несреќата две...

Лавров ја спореди авионската несреќа во Донбас со случајот Скрипал

Истрагата за падот на авионот МХ17 во Донбас потсетува на случајот Скрипал, бидејќи нема докази, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на...

Западот бара одговорност од Русија за уривањето на малезискиот авион над...

Европската унија, НАТО, како и владите на Холандија и Австралија денеска ја повикаа Русија да преземе одговорност за уривањето на малезискиот патнички авион над...

Куба формира специјална комисија за утврдување на причините за авионската несреќа

Кубанскиот претседател Мигел Диаз-Канел изјави дека е формирана специјална комисија која ќе ги утврди причините за авионската несреќа во која загинаа најмалку 110 лица. Истражувачите...