Фото: Принтскрин

Снегот предизвика несреќи и прекини во снабдувањето со струја во Словачка, Чешка и Полска, каде што денеска во невремето загинаа најмалку две лица.

Во јужна Полска, во близина на границата со Словачка, една постара жена загинала откако дрво паднало за време на невреме и тешко го оштетило нејзиниот дом. Пожарникарите пронашле пензионер во куќата, изјавил портпаролот на противпожарната служба за новинската агенција ПАП.

Една жена, исто така, загинала во близина на северното пристаниште Гдањск кога нејзиниот автомобил удрил во дрво, според ТВН24, кој објави повеќе од 140 сообраќајни несреќи поврзани со обилни снежни врнежи и лизгави патишта.

На северот, словачките власти прогласија „вонредна состојба“ во 27 општини, што овозможува посебни итни мерки и ограничувања, пренесува агенцијата ТАСР.

Во Чешка, дрвјата што паднале на далноводи оставија десетици илјади домаќинства без струја, објави новинската агенција ЦТК.

Во близина на Јаблона над Орличи, кон полската граница, итните служби морале да извлечат две повредени лица од нивниот автомобил, откако дрво паднало врз нив.