Фото: Твитер / Густаво Петро

Четирите деца од домородна заедница во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата по повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа се урна во густа џунгла, изјави вчера колумбискиот претседател Густаво Петро.

Децата биле спасени од војската во близина на границата меѓу колумбиските провинции Какета и Гуавијаре, во близина на местото каде што се урнал малиот авион.

„Радост за целата земја! Четирите деца кои исчезнаа… беа изгубени… во колумбиската џунгла се појавија живи”, објави Петро на Твитер.

Малиот авион „Цесна 206“ превезувал седум лица со лет меѓу Аракуара, во државата Амазонас и Сан Хозе дел Гуавиаре, град во државата Гуавијаре, но пријавил аларм за дефект на моторот во раните утрински часови на 1 мај.

Три возрасни лица, меѓу кои и пилотот, загинаа како последица на падот, а нивните тела беа пронајдени во авионот. Падот го преживеаја четирите деца на возраст од 13, девет и четири години, како и едно 11-месечно бебе.

Првичните информации од Управата за цивилно воздухопловство, која ги координирала напорите за спасување, сугерираат дека децата избегале од авионот и се упатиле во прашумата за да побараат помош.

Спасувачките тимови, со поддршка на кучиња трагачи, претходно пронашле фрлено овошје, кое наводно децата го јаделе и импровизирани засолништа направени од вегетација од џунгла.

Во спасувачките операции учествуваа авиони и хеликоптери на колумбиската армија и воздухопловни сили.