Фото: Принтскрин

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави вечерва дека денеска во судирите во општина Звечан се повредени 52 Срби и 41 припадник на КФОР, а за тоа го обвини и премиерот на Косово Албин Курти. Тој во своето обраќање рече дека тројца Срби и тројца припадници на КФОР се тешко повредени, а четворица Срби се уапсени и дека се преговара за нивно ослободување.

Вучиќ рече и дека со месеци официјален Белград предупредува дека Курти има само една желба, а тоа, како што рече, е „да предизвика конфликти на Косово и Метохија и да доведе до крвопролевање во целиот регион“.

-Малкумина сакаа да ја слушнат вистината, малкумина сакаа да разберат што се случува на Косово – рече Вучиќ.

Вучиќ вечерва изјави дека војниците на КФОР не ги заштитиле Србите на северот на Косово и не го спречиле незаконското и насилно преземање на власта во општините со српско мнозинство, иако дале гаранции дека тоа ќе го сторат.

-Војниците на КФОР не ги заштитија Србите и не го спречија незаконското и насилно преземање на општините и насилството на кое беа изложени Србите, иако тие постојано даваа гаранции дека ќе го сторат тоа – рече Вучиќ за време на своето обраќање на јавноста за ситуацијата во Косово.

Вучиќ рече дека КФОР со бодликава жица ги опколил зградите на локалните самоуправи во четири општини и додаде дека тоа требало да го направи во петокот и со тоа да ги спречи новоизбраните албански градоначалници да влезат во тие згради.

-Наместо тоа, ги пуштија лажните општински градоначалници да влезат во општинските згради за да ги заштитат од Србите, наместо да го прават спротивното. Обратно што требаше да го направат, ќе беше во согласност со изјавите, макар и декларативни, од Квинтата, ЕУ и САД, кои велат дека ова е погрешен и незаконски потег на (косовскиот премиер Албин) Курти да испраќа новоизбрани градоначалници во општинските згради – рече Вучиќ, пренесе Бета.