Грција прослави 200 години од почетокот на својата борба за независност од Отоманската Империја со церемонија што требаше да означи нов почеток по финансиската криза, но мораше да биде поскромна поради ограничувањата против коронавирусот.

Наследникот на британскиот престол, принцот Чарлс, чиј татко Филип е роден на Крф како дел од грчкото кралско семејство, и рускиот премиер Михаил Мишустин, присуствуваа на годишната парада на Денот на независноста.

Францускиот претседател Емануел Макрон не се појави поради затворањето на некои делови на Франција во пандемија.

Набргу по преземањето на власта во 2019 година, конзервативната влада на премиерот Кирјакос Мицотакис објави дека прославата ќе биде симбол на враќањето на Грција по еднодецениската финансиска криза, која остави невработени половина од младите Грци и испрати околу половина милион луѓе во странство.

Поздравувајќи ја отпорноста на грчкиот народ за време на „очајно тешките години“ на економската криза, принцот Чарлс рече дека светот сега треба да се обнови по коронавирусот, кој ја врати Грција во длабока рецесија.

Државната телевизија емитуваше обраќање на американскиот претседател Џо Бајден до Грците, кој рече дека односите меѓу Грција и САД ќе бидат поблиски од кога било.