Русија испраќа два воени брода опремени со крстаречки ракети „Калибaр“ во Средоземното Mоре крај сирискиот брег.

Испраќањето на фрегатата доаѓа во време на растечка тензија меѓу Русија, Турција и Сирија во сириската провинција Идлиб, објави „Ројтерс“.

Бродовите започнаа да го преминуваат Босфорот и ќе се приклучат на постојаната флота на руската морнарица.

Мисијата уследи по смртта на 33 турски трупи во северозападната сириска провинција Идлиб во воздушни напади изведнени од страна на сириските владини сили.