Берлин – Владејачките конзервативци на германската канцеларка Ангела Меркел се очекува да ветат „деценија на модернизација“ при претставувањето на изборната програма, наменета да го отстранат предизвикот на нивните ривали од Партијата на зелените. Манифестот е контраодговор на понудата на зелените за „нов почеток“ и ќе им покаже на конзервативците околу тоа кој треба да биде нивен кандидат што ќе ја замени Меркел, која ќе се повлече од функцијата канцелар по федералните избори на 26 септември. Лидерот на Христијанско-демократската унија (ЦДУ), Армин Лашет, се надева дека програмата ќе ја зацврсти предностa на конзервативците во анкетите пред зелените.

Техеран – Нуклеарната централа Бушер на југот на Иран е привремено затворена по технички „дефект“, објави доцна синоќа иранската организација за атомска енергија. „По технички дефект, централата во Бушер е привремено затворена и централата е исклучена од националната електрична мрежа“, велат од организацијата што управува со нуклеарната централа во земјата, но не ги прецизираа деталите за дефектот.

Катар – Катар ќе бара навивачите што ќе сакаат во живо да го следат Светското фудбалско првенство во 2022 година да бидат вакцинирани против ковид-19, соопшти катарската влада. Премиерот шеик Калид бин Калифа бин Абдул Азиз ал Тани за државните медиуми рече дека заливската држава, која е домаќин на Светското фудбалско првенство, се обидува да обезбеди еден милион вакцини за да ги имунизира фудбалските фанови што сакаат да ги следат натпреварите.

Вашингтон – САД подготвуваат нови санкции за Русија поради труењето на критичарот на Кремљ Алексеј Навални, рече советникот за национална безбедност на САД, Џејк Суливан. Тој додаде дека санкциите ќе ги преземат кога ќе бидат убедени дека со нив се погодени вистинските ентитети. Навални беше уапсен кога се врати во Русија од Германија каде што беше на лекување, по речиси фаталното труење со нервен гас. Тој го обвини рускиот претседател Владимир Путин за нападот, обвинување што Кремљ го негираше.