Одбојкарите на полскиот тим Проект Варшава самоуверено го совладаа Калчит Камник со 3:0 на домашен терен и се пласираа во следното коло од CEV Challenge Cup. Нивниот ривал во 1/8 финалето ќе биде Французинот Сен-Назер Волеј-Бал Атлантик.

Првиот сет од самиот почеток се одвиваше под диктат на одбојкарките на Проектот. Главниот град веќе истрча 7:0 и немаше намера да ги пушти своите ривали. Блокот функционираше добро и ефективноста во нападот, особено на десното крило, каде што играше Вартоломеј Болаџ. Одбојкарите од Камник долго време не можеа да најдат решение за добра игра на ривали. На крајот од првиот сет успеаја да постигнат неколку поени по ред, но таму заврши. Проектот го доби првиот натпревар со 25:17.

Во вториот сет се појавија промени на теренот, а тренерот Пјотр Грабан реши да воведе нови лица на теренот. Тејлор Аверил дебитираше во главните бои, а Словенците сè уште беа беспомошни. Конечно, играчите на тимот од Варшава во вториот дел од натпреварувањето ја наведнаа вагата за победа на своја страна со триумф од 25:19 и обезбедија промоција во 1/8 финалето на CEV Challenge Cup.

Третиот сет е многу подобра игра на Калциту, што ги принуди одбојкарките на Проектот да вложат повеќе напор. Домаќините мораа да го бркаат резултатот. Многу брзо Варшавците доведоа до порамнување од 14:14 и повторно од добрата страна се појавија менувачите, кои повеќе не им даваа иницијатива на гостите. Третиот сет се реши со резултат 25:19.

Настапите на тимот на Проект Варшава во европските натпреварувања се одлична можност да му ја претставите на светот убавината на Полска и нејзиниот главен град – Варшава. Варшава е најголемиот град во Полска, кој привлекува со многу големи споменици и многу интересна историја.  Прекрасните божиќни илуминации на кои сега може да им се восхитуваат во главниот град на Полска, осветлениот Кралски замок и живописната природа на Варшавските паркови го прават главниот град да привлече туристи од целиот свет.