Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров денес го објави поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на квалификациите за Европското првенство 2024.

„Црвено-жолтите“ се дел од група 1 заедно со репрезентациите на Португалија, Турција и Луксембург.

На списокот на Лазаров помеѓу 35-те повикани играчи се најдоа и Филип Талески и Гоце Георгиевски кои ги пропуштија претходните две средби, со Португалија дома и на гостински терен.

Македонската репрезентација на 26 април му гостува на Луксембург, а четири дена подоцна ја пречекува Турција. Со една победа избраниците на Лазаров речиси сигурно ќе обезбедат место на Еуро 2024.

Европското првенство ќе се одржи од 10 до 28 јануари 2024 година во Германија.