Европската фудбалска унија во пресрет на продолжението на сезонава, идната недела, претстави некои тимови што стигнаа далеку во сезоните во Лигата на шампионите во 21 век, како Лидс, Ла Коруња, Монако (двапати), ПСВ Ајндховен, Вилјареал (двапати), Шалке, АПОЕЛ, Галатасарај, Малага и Ајакс

ФУДБАЛ

Ајнтрахт Франкфурт се пласира во осминафиналето во својата прва сезона во фудбалската Лига на шампионите (ЛШ), а Клуб Бриж ги надмина шансите да им се придружи во првата нокаут-рунда, пишува Европската фудбалска унија (УЕФА) во пресрет на продолжението на сезонава, идната недела. Во продолжение, УЕФА претстави некои други тимови што стигнаа далеку во сезоните во Лигата на шампионите во 21 век.
СЕЗОНА 2000/2001: Лидс Јунајтед. „Претежно тоа беше група млади фудбалери што излегоа од академијата“, се сеќава левиот бек Иан Харт од тимот што изненади и стигна до полуфиналето и на Купот на УЕФА во сезоната 1999/2000 и потоа во Лигата на шампионите следната сезона, поминувајќи низ две групни фази и четврт-финале пред да биде елиминиран од Валенсија. Од таа генерација, Хари Кјуел (Ливерпул, во 2005 година) и Рио Фердинанд (Манчестер Јунајтед, 2008) го освоија трофејот во ЛШ со други клубови.
СЕЗОНА 2003/2004: Ла Коруња, Монако. Во неочекувана сезона, Ла Коруња на Хавиер Ирурета стигна до полуфиналето (елиминирајќи го Милан по поразот на првиот натпревар од нивниот четврт-финален натпревар со 1-4) и покрај тоа што претрпи рекорден пораз од Монако со 8-3 за време на групната фаза. Монако беше предодреден да оди уште подалеку под водство на Дидие Дешам, головите на позајмениот напаѓач Фернандо Мориентес, кои го одведоа вицешампионот во француската лига од претходната сезона до финалето, каде што се сретна со несомнено посебниот тим на Порто на Жозе Мурињо во одлична форма.
СЕЗОНА 2004/2005: ПСВ Ајндховен. Елиминиран во сите осум нивни претходни сезони во групната фаза, европскиот шампион од 1988 година, ПСВ, беше добар под водство на Гус Хидинк, пласирајќи се од третото квалификациско коло до полуфиналето и покрај тоа што загуби некои клучни играчи во летниот преоден рок. Тие беа блиску да го победат Милан, губејќи според правилото за повеќе постигнати голови на гости, по победата со 3-1 во Ајндховен. „Добро направивме во промоцијата на холандскиот фудбал и во Европа сега добиваме голема почит“, рече тренерот.
СЕЗОНА 2005/2006: Вилјареал. Од скромниот град во близината на Валенсија, „Жолтата подморница“ покажа изобилство во нивната прва сезона во Лигата на шампионите, двапати ремизира со Манчестер јунајтед во групната фаза, а потоа ги победи Ренџерс и Интер (и двата со голови на гости) за да обезбеди полуфинална средба со Арсенал, каде што Јенс Леман го одбрани доцниот пенал на Хуан Роман Рикелме за да ја зачува вкупната победа со 1-0 за „топџиите“. „Ова не е чудо. Тоа се заснова на работа и убедување“, рече тренерот Мануел Пелегрини.

СЕЗОНА 2010/2011: Шалке. Под водство на Феликс Магат, а потоа и Ралф Рангник, тимот од Гелзенкирхен имаше тешка сезона 2010/2011 во Бундеслигата, но блескаше во сите други натпреварувања, освојувајќи го германскиот куп и стигнувајќи до полуфиналето во Лигата на шампионите, делумно благодарение на Раул Гонзалес, кој пристигна од Реал Мадрид. „Кога Раул застана пред мене, не можев да зборувам“, рече Џулијан Дракслер за неговиот страхопочит да игра заедно со трикратниот освојувач на Лигата на шампионите. „Уживам како мало момче“, изјави Раул.
СЕЗОНА 2011/2012: АПОЕЛ. Пласманот на клубот од Никозија во четврт-финалето беше изненадувачки со оглед на нивната релативна позиција во европскиот фудбал. Тоа беше првата кипарска екипа што стигна до осминафиналето, а избраниците на Иван Јовановиќ го победија Лион на пенали во осминафиналето, при што голманот Дионисиос Хиотис за УЕФА изјави: „Постигнавме нешто што никој не би помислил дека е можно во почетокот на сезоната“. За да се победеше Реал Мадрид во следната рунда, сепак, требаше да има уште едно чудо.
СЕЗОНА 2012/2013: Галатасарај, Малага. Откако ги загуби своите први два натпревари во групната фаза, Галатасарај дојде до нокаут-фазата со головите на Бурак Јилмаз. Победи во Гелзенкирхен за да триумфира на мечевите со Шалке во осминафиналето, но не можеа да најдат начин да го поминат Реал Мадрид во четврт-финалето. Дебитантот во Лигата на шампионите, Малага, максимално ја искористи својата шанса, на врвот на својата група пред Милан и победувајќи го Порто во нивниот прв нокаут-натпревар, пред да загубат од Борусија Дортмунд. Ѕвездата од средниот ред Иско на крајот од сезоната замина во Мадрид.
СЕЗОНА 2016/2017: Монако. Враќајќи се во Франција по заемите во Манчестер јунајтед и во Челси, Радамел Фалкао ја покажа својата класа уште еднаш додека Монако уште еднаш се надмина (и ја освои француската титула). Тимот на Леонардо Жардим помина низ две квалификациски кола, ја освои својата група, а потоа го победи Манчестер сити по вкупното реми 6-6 во осминафиналето, пред да биде подобар од Борусија Дортмунд и конечно да запре со Јувентус во полуфиналето. „Тоа е натпреварување што многу ни значи“, изјави Жардим.
СЕЗОНА 2018/2019: Ајакс. Ајакс беше трикратен европски шампион во 1970-тите и ја освои круната во Лигата на шампионите во 1995 година, но неодамна се бореше да ги задржи играчите во конкуренција од побогатите клубови. Како и да е, Ерик тен Хаг го извлече најдоброто од извонредните домашни млади фудбалери, плус искусните напаѓачи Душан Тадиќ и Клас-Јан Хунтелар, стигна до полуфиналето првпат по една генерација, елиминирајќи ги Реал Мадрид и Јувентус пред да загубат од Тотенхем.
СЕЗОНА 2021/2022: Вилјареал. Седми во Ла лига во претходната сезона, Вилјареал се пласира во ЛШ победувајќи го Манчестер јунајтед по серијата пенали во финалето на Лига Европа во 2021 година. Повторно играше со Манчестер јунајтед во групната фаза, загуби двапати, но се пласира во нокаут-фазата како второпласиран, елиминирајќи ги потоа Јувентус и Баерн („Бевме совршени во одбраната“, изјави тренерот Унаи Емери). Сепак, Ливерпул се покажа премногу силен за нив во полуфиналето, победувајќи со 5-2 на два меча.