Актуелниот македонски шампион, Шкендија стигна до 2:0 победа над Работнички во дербито на 11. коло во Првата лига, додека Академија Пандев во финишот дојде до 2:1 победа кај Борец за да остане на пет поени заостанување зад лидерот Шкупи.

Во Тетово, Дашмир Елези ги донесе Шкендија во водство во 10. минута од мечот, а трите важни поени ги осигура Фљорент Рамадани во 65. минута. Со победата, Шкендија сега заостанува дури 11 поени зад Шкупи.

Никола Шарковски во 87. минута постигна гол за Академија Пандев да стигне до 2:1 победа над Борец, додека Пелистер останува закован на последното место на табелата по 0:3 домашниот пораз од Брегалница.