Младите фудбалери од фудбалската школа ФК Куманово, родени 2012 година се  вицешампиони во Детската лига на ФФМ, откако во големото финале беа несреќно порази на пенали.

Солиден успех постигнаа и младите фудбалери на ФК Куманово родени во генерација 2010 година.


Младите фудбалери на Куманово У12 поведоа со 1-0, но во последните две минути од натпреварот нивните врсници од ФК Парк У12 од Скопје израмнија на 1-1, по што следуваше пенал рулет серија, која заврши во корист на тимот од Скопје.

Завршните натпревари од Детската лига на ФФМ, од трибините ги следеше и премиерот на државата, Димитар Ковачевски.