Непознаниците зад конфликтот во Косово

Она што е неспорно е дека оваа несреќна оружена акција на Косово не му оди во прилог на Александар Вучиќ. Курти сега има оправдување да ги задржи своите полициски сили на северот на Косово, а приказните на Вучиќ за ЗСО неповратно паѓаат во нивната сегашна форма, со можност за нови санкции против Србија

Инвазијата на Косово од вооружена група луѓе, кои поставија барикади во три часот наутро меѓу саботата и неделата, потоа отворија оган врз косовските полицајци, а потоа, убивајќи еден полицаец, ги пробија вратите на манастирот во Бањска, користејќи оклопно возило и цел арсенал тешко вооружување, се уште предизвикува многу контроверзии во јавноста. Прашањата на кои сè уште нема вистински одговор се однесуваат пред сè на причината и мотивот: кој стои зад сето ова, од каде ги набавиле напаѓачите униформите и оружјето и за чиј интерес се впуштиле во целиот потфат во првото место.
Врз основа на запленетото оружје, косовската страна од почетокот инсистираше на поврзување на Србија со конфликтите во селото Бањска. Количеството на запленето оружје е импресивно, доволно за оружена акција на група од околу 200 војници: повеќе од 20 возила, главно џипови, две оклопни возила, два квада, тешко оружје, снајпер, два митралеза, зоља, повеќе од 20 пушки, минофрлач „М93“ од 33 мм (вкупната вредност на опремата се проценува на околу пет милиони евра). Објавена е и воздушна снимка од акцијата, направена од дрон, како и видео од надзорните камери од манастирот, на кои наводно се гледа потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, кого косовските безбедносни сили го обвинија дека ги насочил нападите од 26 септември и лично учество во нив.
Од друга страна, она што внесе дополнителна забуна во јавноста е невообичаено долгиот молк на официјалните органи на Србија по инцидентот. Цели 20 часа траеше медиумскиот молк во Србија, каде што буквално никој, ниту власта ниту опозицијата, ништо не објави. Како сите да го чекаа најавеното обраќање на претседателот Вучиќ, кој говорот ќе го започне со следните зборови: „Ова е еден од најтешките денови за Србија од 2004 година“. Иако, како и обично, го обвини Курти за сè („Албин Курти е единствениот виновник, кој сака конфликти и војна“), се создаде впечаток дека Вучиќ е таму само за да ја санира штетата.

Од ова аналитичарите го извлекоа потребниот заклучок дека можеби целата акција ја извршиле криминални структури од северот, со соработка на одредени лица од обезбедувањето (толкаво количество оружје не можело незабележано да се внесе во Косово), значи зад грбот на Вучиќ, без негово знаење. Тоа го поткрепува, пред сѐ, тоа што толку доцна реагираше, како да купува време, не знаејќи со какво точно објаснување да излезе во јавноста. Потоа, зборуваше нејасно и општо, дури и со призвук на страв, што секако не се вклопуваше во модусот во кој беше навикнат да се претставува во јавноста.
И, конечно, трето и најважно: оваа незаконска (во очите на Западот – терористичка) акција доаѓа во момент кога најмалку му одговара на претседателот Вучиќ. Којзнае по кој редослед се закочени преговорите меѓу Косово и Србија, Курти е тој што извесно време е етикетиран како главен виновник, додека Србија е таа што американската администрација многу ја фали за наводната соработка. Овде треба да се нагласи фактот дека администрацијата на Бајден, на некој начин, од причини што ѝ се познати нејзе, продолжува да ја следи политиката на Доналд Трамп кон Балканот (која, повторно, беше формирана под директно влијание на Путин, со цел да спречи единствена ЕУ, со смирена држава на југоисток). Исто како што своевремено Курти беше етикетиран како „лош човек“ – првата влада на Курти беше соборена со соработка на Гренел, пратеникот на Трамп за Косово и ДСК – истото тоа е случај и денес, каде што претседателот Бајден го протежира Александар Вучиќ на сметка на Албин Курти. Интересот на Курти за ова е да се претстави како лидер што носи независни одлуки, не потпирајќи се премногу на Вашингтон, додека интересот на Вучиќ главно се сведува на пропагандни причини, за да остане на власт.
Она што е неспорно е дека оваа несреќна оружена акција на Косово не му оди во прилог на Александар Вучиќ. Курти сега има оправдување да ги задржи своите полициски сили на северот на Косово, а приказните на Вучиќ за ЗСО неповратно паѓаат во нивната сегашна форма, со можност за нови санкции против Србија. Можна е забрана за работа и на Српската листа, поради учество на Радоичиќ, потпретседателот на партијата (веќе е ставен на американската црна листа поради вмешаност во меѓународен криминал). Најголеми жртви, според обичајот, ќе бидат обичните луѓе од северот на Косово. Конечниот резултат би можел да биде тивок етапно изведен егзодус на преостанатите Срби од Косово, еден вид нова доброволна „Бура“.

Зоран Јаниќ

(Политика)