Променливо облачно со повремени врнежи од дожд и грмежи, особено во планинските региони на исток и на запад.

Дневните температури ќе се движат во интервал од 20 до 32 степени.

Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 30 степени.

УВ индексот ќе изнесува 7.