Арсовски oд Кочани: Ќе поднесеме кривични пријави против власта поради ненавремено спречување на пожарот

Денеска сме тука во Кочани побараме одговорност, за тоа што вчера наместо да се стиши оваа огнена стихија тука, од страна на надлежните на власта, Стојанче Ангелов и сите останати кои што треба да бидат во тој кризен штаб, тие си беа по прослави, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Како што рече партискиот портпарол, директорот на Центарот за управување со кризи Ангелов глумел селебрити и се сликал со пејачи и со други лица од естрадата, наместо да биде со граѓаните.

– Бараме одговорност за тоа што наместо да се сервисираат оние авиони – ‘ер трактори’ односно канадери кои што со сервисот чинат само 400.000 евра, власта и Заев и сите останати не најдоа време, не најдоа пари, иако ја задолжија Македонија и ги потрошија за само една година една и пол милијарда евра – посочи Арсовски.

Тој кажа дека неговата партија бара и одговорност затоа што синоќа немало хеликоптери да го гасат пожарот.

– Не летале нашите хеликоптери ноќе, срамота, а 21 век, држава Република Македонија, власт. Немало хеликоптери за на граѓаните да им се помогне, а имаше хеликоптери кога требаше да се возат Венко Филипче и Зоран Заев на нивни приватни забави и настани – обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ.

Според него, актуелната власт секоја една ситуација на непогоди ја дочекува изненадена.

– ВМРО-ДПМНЕ заедно со правниот тим, заедно со луѓето од правната служба од партијата ги разгледува сите опции за поднесување кривични пријави до власта во однос на нивната нефункционалност, неспособност, некоординираност и нивното непостапување во рамките на вчерашниот ден за она што се случи тука – нагласи Арсовски додавајќи дека пријавите ќе бидат поднесени за луѓе кои што раководат со институциите, како премиерот Зоран Заев, директорот Стојанче Ангелов, но и сите останати луѓе што треба да раководат со тој кризен штаб кој, како што рече, за жал не функционира.