На подрачјето на скопската општина Ѓорче Петров, вчера полицијата го уапсила 37-годишниот В.П, кој се товари дека со украдена струја вршeл „копање“ на криптовалути (биткоин).

Како што информираат од МВР, при претресот извршен кај него, било констатирано дека врши кражба на струја, при што биле пронајдени и одземени 7 компјутери специјализирани за собирање криптовалути, т.н. ‘мајнери’.
Лицето е приведено, а по документирање на случајот против него ќе бидат поднесени пријави за кражба на електрична енергија и тешка кражба.