Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.290 тестови, а регистрирани се 150 нови случаи на ковид-19, еден починат и 246 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Починато лице е од Демир Хисар (68 години). Починато е во болнички услови. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, дополнително се пријавени тројца починати од Скопје на возраст од 58 до 93 години. Пријавените лица се починати во периодот 12-17.03.2022 година, две во болнички и едно во домашни услови. Кај сите четири починати лица се регистрирани коморбидитети.

Од новозаболените 150 случаи од Скопје се 84, Битола – 23, Прилеп – 9, Охрид – 5, Куманово и Гостивар – по 4, Кавадарци – 3, Тетово, Струмица, Штип, Кичево, Делчево и Демир Хисар – по 2, Велес, Кочани, Струга, Крива Паланка, Виница и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (150), регистрирани се 27 реинфекции.

Од 246 оздравени пациенти од Скопје се 123, Битола – 23, Прилеп – 16, Кавадарци и Охрид – по 15, Штип – 7, Струга и Гевгелија – по 5, Кочани и Делчево – по 4, Куманово, Велес, Кичево, Дебар и Виница – по 3, Гостивар, Берово и Валандово – по 2, Тетово, Неготино, Радовиш, Крива Паланка, Богданци, Крушево, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Направени се 2.290 тестови преку: ИЈЗ-142, ЦЈЗ Скопје-62, ЦЈЗ Битола-67, ЦЈЗ Прилеп-41, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-56, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија –4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–83, Жан Митрев (Филип Втори)-32, Авицена-48, Биотек-105, Систина-45, лабораторија Лаор-55, Синлаб-9, Ремедика-27, Плодност-24, Генеа-8, Никоб Лаб-148, ВФВ Медикал-23, Ели Медика Плус-13, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.222.

Досега во земјата се направени вкупно 1.986.783 тестирања на ковид-19. Вкупниот број ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 307.967, бројот на оздравени пациенти е 297.600, на починати е 9.256, а на активни случаи изнесува 1.111

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 144653, Активни 583
Куманово 16603, Активни 29
Битола 15027, Активни 153
Прилеп 14084, Активни 64
Тетово 13436, Активни 14
Кавадарци 10577, Активни 42
Велес 9709, Активни 13
Гостивар 9558, Активни 17
Охрид 8801, Активни 44
Струмица 8027, Активни 16
Штип 7988, Активни 10
Кичево 5592, Активни 29
Кочани 5066, Активни 7
Струга 4704, Активни 2
Гевгелија 4390, Активни 9
Неготино 3666, Активни 5
Ресен 2705, Активни 16
Свети Николе 2622, Активни 6
Радовиш 2519, Активни 9
Крива Паланка 2413, Активни 4
Делчево 1969, Активни 17
Дебар 1673, Активни 1
Берово 1639, Активни 0
Валандово 1481, Активни 2
Виница 1386, Активни 4
Пробиштип 1264, Активни 0
Богданци 1019, Активни 1
Кратово 961, Активни 1
Крушево 927, Активни 4
Демир Хисар 828, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 591, Активни 5
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 2
Дојран 344, Активни 0.