Фото: Игор Бансколиев

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 81, Тетово – 15, Куманово – 13, Прилеп – 8, Кавадарци – 7, Македонски Брод – 3, Штип – 2 и по еден во Битола, Кочани, Кичево, Гевгелија, Неготино и Берово.

Регистрирани се и 900 оздравени пациенти од: Скопје – 363, Битола – 62, Куманово – 54, Прилеп – 51, Велес – 46, Охрид – 44, Кавадарци – 40, Струга – 32, Кочани и Гостивар по 23, Струмица – 22, Тетово – 16, Штип – 14, Кичево и Гевгелија по 12, Пробиштип – 11, Берово –9, Неготино, Свети Николе и Крива Паланка по 7, Ресен, Радовиш и Богданци по 6, Делчево – 5, Македонски Брод, Виница, Кратово и Македонска Каменица по 4, Валандово – 3, Пехчево – 2 и еден во Крушево.

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 14 од Скопје (46г, 46г , 54г, 56г, 69г, 70г ,77г, 79г, 79г, 81г, 87г, 87г, 87г, 89г), по три починати лица од Битола (72г, 74г и 84г) и Куманово (62г, 64г и 68г), по две лица од Прилеп (61г и 62г), Струмица (70г и 76г), Штип (58г, 72г) и Виница (68г и 70г), по едно лице од Велес (67), Охрид(83), Струга (75), Гостивар (71), Кочани (77), Кичево (70) и Неготино (69). Од починатите пациенти, 3 лица се починати во домашни услови, а останатите 32 лица во болнички услови.

Направени се 841 тестови преку: ИЈЗ-114, ЦЈЗ Скопје-34, МАНУ-70, Жан Митрев (Филип Втори)-97, Биотек-128, Систина-174, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 224.

Досега во земјата се направени вкупно 692.096 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 147.229, бројката на оздравени пациенти е 123.710, на починати е 4.478, а бројот на активни случаи изнесува 19.041.

Според епидемиолошки анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 65.415, активни 8.676
Куманово 8.066, активни 1.209
Прилеп 7.910, активни 935
Тетово 6.918, активни 672
Битола 5.732, активни 1236
Велес 5.206, активни 698
Гостивар 4.994, активни 447
Кавадарци 4.993, активни 488
Штип 4.742, активни 454
Охрид 4.709, активни 846
Струмица 3.783, активни 549
Струга 2.867, активни 247
Кочани 2.582, активни 294
Кичево 2.349, активни 298
Гевгелија 2.118, активни 339
Неготино 2.113, активни 240
Свети Николе 1.433, активни 147
Крива Паланка 1.178, активни 84
Ресен 1.168, активни 218
Радовиш 1.039, активни 129
Берово 967, активни 65
Делчево 930, активни 96
Дебар 910, активни 69
Пробиштип 753, активни 42
Виница 742, активни 109
Валандово 633, активни 89
Богданци 469, активни 73
Крушево 457, активни 99
Демир Капија 392, активни 39
Демир Хисар 358, активни 57
Кратово 350, активни 18
Македонски Брод 347, активни 32
Пехчево 250, активни 16
Македонска Каменица 224, активни 11
Дојран 132, активни 20