Или самите ќе се контролираме или армијата ќе интервенира

Италијанските власти се обидуваат да ги задржат граѓаните во нивните домови Затворени во своите домови повеќе од една недела, дел од Италијанците стануваат неспокојни. Повеќе...

Приказна за два карантина – споредба меѓу самоизолацијата во Пекинг и во Вашингтон

Бев во карантин во Пекинг и во Вашингтон за време на пандемијата. Искуствата и не се толку различни како што би помислиле Во овие несигурни...

Иселениците во САД загрижени: Не можам да го препознаам градот кој никогаш не спиеше

Коронавирусот не ги одмина ниту САД, каде што македонските иселеници веќе ги чувствуваат последиците од новонастанатата ситуација. - Над 50 години сум во САД. Од...

Избегав од карантинот во Европа за ја најдам Америка во хаос

Автор: Кенет Росен Њузвик Во едно кафуле во северна Италија, двајца газди дискутираа за новиот вирус, за мерките и за загриженоста меѓу граѓаните додека го чекаа...

Луѓето што со години се подготвуваа за апокалипса ги дочекаа своите пет минути

Бидејќи бројот случаи на коронавирус во светот продолжува да расте, луѓето почнуваат да трупаат резерви со храна, лекови и други битни намирници. Додека стравот...

Закрепнувањето од ковид-19 не е исто за сите: Од блага кашлица до жестока битка

Кога Ејми Дрискол се разболе од коронавирус, нејзините симптоми се влошија по неколку часа. Стотици километри подалеку од неа, Ерик Елнес исто така бил...

Две држави, два различни пристапа против вирусот: Кој е во право?

Хонгконг и Јапонија имаат различен пристап кога станува збор за справувањето со пандемијата на коронавирусот. Но, која земја има подобар пристап, се прашува Си-ен-ен. При...

Трагите за ширењето на заразата би можеле да дојдат од неочекуван извор

Инстаграм е главно познат како платформа за споделување на селфи-фотографии, но дали може да се користи и за следење на ширењето на пандемијата, прашува...

Научникот што се надева дека некој ќе го победи во трката за вакцина

Научниците ширум светот напорно работат на пронаоѓањето вакцина против новиот коронавирус, наречен ковид-19. Дел од нив се фокусирани на пронаоѓање на лек користејќи го...

Криминалци останете дома

Полициската станица од градот Пујалуп во сојузната амариканска држава Вашингтон ги изненади корисниците на социјалните мрежи откако на својата фејсбук-страница постави објава во која...