Социјално дистанцирање во шведски стил

Врски засновани преку Скајп? Нема гушкање? За Швеѓаните, тоа не е социјално дистанцирање туку нивен секојдневен живот, пишува „Политико“. Додека другите европски влади воведуваат драконски...

Никој не знае дали победуваме во маглата на војната против коронавирусот

Дали победуваме во војната против ковид-19? Сè уште немаме одговор на ова прашање поради екот на пандемијата Автор: Дерек Томпсон Атлантик Ова е војна. Ова е јасната...

Што се крие зад збунувачкиот успех на Јапонија против ковид-19?

Откако беше потврден првиот случај во Јапонија на средината на јануари, здравствените служби ја уверуваа јавноста дека реагирале брзо за да спречат ширењето на...

Јужна Кореја забележа уште една победа во битката со заразата

Деведесет и шестгодишна жена во Јужна Кореја стана најстариот пациент во земјата што целосно закрепнал од коронавирус, објави Си-ен-ен. Жената од округот Чеонгдо беше прогласена...

Несовесните Италијанци ги користат домашните миленици за да излезат од карантин?

Дел од Италијанците ги користат домашните миленичиња како изговор за да излезат од карантин, макар накратко, што ги разгневи политичарите како што е Масимилијано...

Пандемијата убива двапати – во изолација и без збогување

Во Италија, збогувањето од починатите од коронавирус е забрането поради можното пренесување на заразата. Погребите се забранети поради превенција од ширењето на коронавирус. Иако...

Како отмена забава стана суперширител на заразата

Околу 50 лица присуствувале на забава овој месец во богатото гратче Вестпорт откаде што потоа се упатиле во регионот и во светот заедно со...

Вакцините против ковид-19 на повидок, но не се тоа што мислите

Автори: Греам Вуд и Дејвид А. Шпигел, професор по хемија и фармакологија на универзитетот Јејл Атлантик Сите нови лекови што се развиваат траат долго, но некои...

Пандемија што се случува еднаш во 100 години

Никола Ивица, докторанд на најпрестижната светска лабораторија на бостонскиот институт за технологија „Масачусетс“, каде што се занимава со истражувања на метаболизмот и имуноонкологијата, со...

Надежите за спречување на заразата не треба да се полагаат во топлото време?

Природата може да помогне во намалувањето на пандемијата ако продолжат агресивните мерки за контрола на ширењето на инфекциите, велат експертите, но ова не значи...