Ловците на вируси пребаруваат пештери за да ја предвидат следната пандемија

Пред влез во пештерата малиот тим на научници ги навлекуваат заштитните одела, маските и ракавиците за потполно да го прекријат телото, бидејќи контактот со...

Калифорнија им пркоси на превентивните мерки

Голем број граѓани поради топлото време ги преплавија плажите во Калифорнија и покрај апелите на надлежните да избегнуваат групирања и да ги почитуваат мерките...

Австралија и Нов Зеланд го покажаа аполитичниот начин за искоренување на вирусот

Двете држави, предводени од идеолошки спротивни власти, се здружуваат во заедничка цел - елиминација на вирусот. Нивниот аполитичен пристап ја враќа довербата во демократијата Лидерите...

Превирања и нејаснотии во контроверзниот случај околу „чудотворниот лек“ на Трамп

Отстранувањето на водечкиот американски експерт за вакцини од Министерството за здравство на САД ги подели мислењата на надлежните лица кои го толкуваат како благодет...

Писмо од островот на издржливостa: Како Тајван го спречи ширењето на ковид-19

Претседателката на Тајван Цаи Инг-вен го сподели искуството на нејзината земја во борбата со коронавирусот во колумна за магазинот „Тајм“. Таа се осврна на...

Моќниците од „алијансата на нојот“ остануваат „имуни“ на заканата од коронавирусот

Додека остатокот од светот презема драстични мерки за да го спречи ширењето на пандемијата, четворица моќници стојат настрана, постојано негирајќи ја заканата од коронавирусот,...

Лихтенштајн воведува радикални иновации во борбата против коронавирусот

Биометриските алки ќе ги следат виталните знаци за да откријат рани индикатори на инфекција. Лихтенштајн досега забележа 80 случаи на заразени Кнежевството Лихтенштајн користи програма...

Корона-кодошите ги дочекаа нивните пет минути

Французите ги нарекуваат „муршар“, во Шпанија се „чиватос“, додека во Германија ги викаат „шпицел“. Секоја земја има свој, различен израз за кодоши, за оние...

Социјалното дистанцирање во САД би можело да трае до 2022 година

Социјалното дистанцирање во Америка би можело да трае до 2022 година, тврдат научниците од универзитетот Харвард. Тие веруваат дека карантинот ќе треба делумно да продолжи,...

Шведска не отстапува од „опуштениот карантин“ наспроти порастот на смртни случаи

Откако Шведска беше критикувана поради нејзината стратегија за борба против ковид-19 од страна на земјите-членки на Европската Унија, владата на Шведска се придржува до...