Мислевме дека коронавирусот замина од Пекинг, а сега живееме во вториот бран

На само еден ден Пекинг беше град ослободен од коронавирусот. На 9 јуни, локалните власти соопштија дека последниот активен случај на ковид-19 бил отпуштен...

Дванаесет недели подоцна, сѐ уште не можам да го победам заморот од коронавирусот

Дванаесет недели по појавување на првите симптоми на ковид-19, 28-годишниот Калум О'Дајер од Шкотска сѐ уште не се чувствува добро. Претходно здрав и во...

Никој не сака да тажи и плаче на оддалеченост од два метри

Една по една, земјите ширум светот излегуваат од карантинот кој настана поради ширењето на коронавирусот, некои побрзо од другите. За време на изолацијата, многумина...

Мајките ги извршуваат повеќето домашни обврски во карантин

Истражувањата направени за време на карантин покажуваат дека во домовите каде  што работат и мајката и таткото, жените ги извршуваат поголемиот дел од домашните...

Светски познатиот готвач со потекло од Тетовско со ново мени ѝ се спротивстави на...

Елитниот ресторан „Нома“ во Копенхаген, Данска, кој е четирикратен добитник на наградата „Најдобар ресторан на светот“, денес повторно е отворен како бар за вино...

По животот поминат во борба против ебола и ХИВ, ковид-19 го стигна белгискиот виролог

Белгискиот виролог Питер Пиот, кој работи како директор на лондонската Школа за хигиена и тропска медицина, беше позитивен на ковид-19 во средината на март....

Некои луѓе не сакаат карантинот да заврши

Чистото небо, времето поминато со семејството и со најблиските, како и намалувањето на метежот на патот до работното место се само дел од позитивните...

Одејќи во „лов“ на вирусот со факс-машини

Технолошкиот систем на американското јавно здравство, од Центрите за контрола на заразни болести до локалните агенции зависат од технологија што се користеше на преодот...

Пред бројките и Швеѓаните молчат

На 28 март, 2.000 шведски истражувачи потпишаа петиција со која ја повикаа владата „веднаш да преземе чекори и да ги почитува препораките на Светската...

Нов Зеланд го „елиминира“ коронавирусот, но уште не слави

За само неколку недели, Нов Зеланд речиси го искорени коронавирусот. Иако е рано за прослава, во Нов Зеланд има само еден позитивен случај од...