Ознака: воени заробеници

Ќе треба да договориме нова рамка за размена на војници, истакна...

Хамас вели дека е подготвен да започне преговори за ослободување на заробените израелски војници - откако ќе бидат ослободени сите жени и деца. Сепак,...

Шефот на Вагнер се закани дека неговите борци нема да земаат...

Основачот и водачот на платеничката група Вагнер Евгениј Пригожин најави дека отсега ќе им наложи на своите борци да не земаат воени заробеници. - Сите...

Украина брутално егзекутирала повеќе од 10 руски затвореници, објави руското министерство...

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека Украина егзекутирала повеќе од десет руски воени заробеници со директен истрел во главата. Министерството всушност одговори на видеото...

Шпионите и цивилите тешко се распознаваат во украинската магла на војната

Белиот глисер се доближи до брегот на реката во источна Украина и од него се симнаа неколкумина украински војници оружени со пушки, кои делуваа...

Двесте борци на Азов разменети за „човекот на Путин“ во Украина

Украина соопшти дека 215 украински и странски државјани биле ослободени од Русија во размена на заробеници, вклучувајќи ги борците што ја предводеле одбраната на...